

Kvinoalla täytetyt herkkusienet
Täytetyt herkkusienet ovat grillaukseen hyvin sopiva kasvisruoka, ja ravinteikas kvinoa tekee niistä vielä terveellisempiä. Ponzulla maustettu kasvistäyte viimeistelee makunautinnon.
Valmistus
Vaihe 1
Puhdista sienet ja poista varret. Silppua varret pieniksi paloiksi.
Vaihe 2
Kuutioi sipuli, valkosipuli, paprika ja tomaatti. Kuori ja kuutioi porkkana. Silppua ruohosipuli.
Vaihe 3
Keitä kvinoa pakkauksen ohjeen mukaan.
Vaihe 4
Paista sipuleita ja sienien varsia tilkassa öljyä, kunnes sipulit pehmenevät ja sienet kutistuvat. Lisää porkkana sekä paprika ja jatka paistamista 3 minuuttia. Lisää sen jälkeen keitetty ja valutettu kvinoa, tomaatti ja ruohosipuli (jätä osa koristeluun) sekä 2 rkl Kikkomanin Ponzu- sitrussoijakastiketta. Sekoita ainekset keskenään. Kun täyte on jäähtynyt, sekoita joukkoon raastettu juusto.
Vaihe 5
Pirskottele Kikkomanin Ponzu-sitrussoijakastiketta sienten lakkien kummallekin puolelle. Täytä lakit täytteellä ja aseta grilliin. Peitä lakit alumiinifoliolla ja grillaa 15 minuuttia tai kunnes sienet ovat kypsiä.
Vaihe 6
Koristele ruohosipulisilpulla ennen tarjoilua.
Resepti-ID: 1122
PDF-resepti
Lataa PDFKiitos palautteesta!
Arvioi resepti
Klikkaa kuinka monta tähteä haluat antaa: mitä enemmän, sitä parempi!
Löydä lisää reseptejä

![[Translate to Finnisch:] [Translate to Finnisch:]](https://www.kikkoman.fi/fileadmin/_processed_/3/2/csm_1577_Carrot_Ginger_Salad_With_Cilantro_Desktop_Header_03efb60f8c.webp)
![[Translate to Finnisch:] [Translate to Finnisch:]](https://www.kikkoman.fi/fileadmin/_processed_/6/2/csm_1578_Goddess_salad_with_napa_cabbage_and_spinach_Desktop_Header_7e5faea0fa.webp)

















