

Bao-sämpylät osterivinokastäytteellä
Pehmeän kuohkeat bao-sämpylät saavat täytteekseen hienostuneen makuista osterivinokasta. Pikkelöidyt porkkanat ja makean mausteinen kastike tekevät tästä annoksesta katuruokien kunkun!
Ainekset
Taikina:
Täyte:
Pikkelöidyt porkkanat:
Tarjoiluun:
Valmistus
Taikina: Sekoita kulhossa vesi, maito, hiiva ja sokeri. Lisää jauhot, etikka ja suola, ja vaivaa kunnes taikina on sileää. Anna kohota tunnin verran. Levitä taikina työtasolle, ripottele päälle leivinjauhetta ja vaivaa taikinaa. Jätä se kohoamaan vielä 30 minuutiksi.
Täyte: Viipaloi sipuli ohuiksi siivuiksi. Silppua inkivääri, kevätsipuli ja valkosipuli. Revi sienet haarukalla tai leikkaa ne ohuiksi suikaleiksi. Marinoi sieniä Kikkomanin soijakastikkeessa 15 minuuttia. Valuta ylimääräinen neste pois. Paista osterivinokkaita pannulla öljyssä, kunnes ne painuvat kasaan. Lisää sipuli, valkosipuli, kevätsipuli ja inkivääri ja paista hetki. Lisää pannulle sitten Kikkomanin chilikastike, Kikkomanin Teriyaki Glaze -kastike, etikka sekä sokeri ja keitä aineksia hetken aikaa sekoittaen.
Pikkelöidyt porkkanat: Leikkaa porkkanat tulitikun kokoisiksi suikaleiksi. Laita isoon kulhoon etikka, sokeri, Kikkomanin chilikastike, vesi ja suola. Lisää porkkanat ja anna marinoitua jääkaapissa vähintään tunti, mielellään yön yli.
Bao: Jaa taikina 20 osaan ja pyörittele ne palloiksi. Kauli kukin pallo n. 0,5 senttimetrin paksuiseksi levyksi. Sivele öljyllä ja taita kahtia. Höyrytä sämpylöitä noin 15 minuuttia höyrytyskorissa tai höyrykeittimessä.
Tarjoilu: Täytä bao-sämpylät sieniseoksella. Tarjoile pikkelöityjen porkkanoiden, tuoreiden yrttien ja itujen kera.
Resepti-ID: F1018
PDF-resepti
Lataa PDFLöydä lisää reseptejä