

Poke-kulho tempuralohesta ja kuskusista
"Poke" tarkoittaa havaijiksi "paloiteltu", ja japanin kielen "tempura" viittaa friteerattuihin ruokiin. Tässä kulhoruoassa yhdistyvät molemmat, sillä siinä on rapeaksi friteerattua lohta ja keittobanaania, tuoreita kasviksia sekä kuskusia.
Ainekset
Kala:
Salaatti:
Tarjoiluun:
Valmistus
Kala: Kuutioi lohi ja marinoi sitä viisi minuuttia Kikkomanin Poke-kastikkeessa. Sekoita tempurajauho ja vesi. Valuta lohi, kierittele palat tempurataikinassa ja friteeraa ne kullanruskeiksi.
Salaatti: Valmista kuskus pakkauksen ohjeen mukaan. Halkaise kirsikkatomaatit, suikaloi paprika, viipaloi kurkku ja halkaise viipaleet kahtia. Leikkaa mango pieniksi kuutioiksi.
Kuori keittobanaanit, leikkaa kukin neljään osaan ja friteeraa palat. Sekoita majoneesi limettimehun ja korianterin kanssa.
Tarjoilu: Aseta kuskus kulhon pohjalle ja kasvikset, keittobanaani sekä tempuralohi sen päälle. Kaada päälle korianterimajoneesia ja Kikkomanin Poke-kastiketta. Koristele annos seesaminsiemenillä ja ruohosipulilla.
Resepti-ID: F1020
PDF-resepti
Lataa PDFLöydä lisää reseptejä